Ceftriakson – interakcje z alkoholem, lekami i pożywieniem

 

Antybiotyki to grupa leków o właściwościach przeciwbakteryjnych, a jednym z ich przedstawicieli jest ceftriakson. Czy ten antybiotyk wykazuje interakcje z innymi produktami leczniczymi? Czy równoczesne stosowanie ceftriaksonu z alkoholem lub określonymi produktami spożywczymi może stanowić przyczynę interakcji?

 

Interakcje ceftriaksonu z alkoholem

W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Ceftriaxone Actavis) nie widnieje informacja, która potwierdza lub wyklucza możliwość występowania interakcji ceftriaksonu z alkoholem. Jednak warto pamiętać, że spożycie alkoholu w trakcie przewlekłej antybiotykoterapii lub leczenia farmakologicznego jest niewskazane. Alkohol ma negatywny wpływ na stan i pracę wątroby – zaburzenia ze strony tego narządu mogą prowadzić do upośledzenia metabolizmu lekowego, a to skutkować działaniami niepożądanymi.

 

Ceftriakson a interakcje z pożywieniem

We wspomnianej Charakterystyce Produktu Leczniczego nie ma informacji wskazującej na to, że ceftriakson wchodzi interakcje z żywnością. Częściowo ma to związek z faktem, iż ceftriakson podawany jest wyłącznie drogą parenteralną.

 

Interakcje ceftriaksonu z innymi lekami

Antybiotyki o działaniu bakteriostatycznym są niewskazane do użycia wraz z ceftriaksonem. Wynika to z faktu, że wykazują one antagonizm farmakodynamiczny i tym samym prowadzą do zmniejszenia bakteriobójczego działania ceftriaksonu. Antybiotyk ten wchodzi w interakcje z azytromycyną, erytromycyną, klarytromycyną, roksytromycyną, spiramycyną i tetracykliną.

W Charakterystyce Produktu Leczniczego widnieje informacja, że ceftriakson przyczynia się do negatywnego oddziaływania na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. W związku z tym osoby leczone ceftriaksonem muszą stosować niehormonalne metody zapobiegania ciąży – również przez miesiąc po zakończeniu antybiotykoterapii.

Przygotowując roztwór z ceftriaksonem nie należy stosować rozpuszczalników zawierających w składzie wapń. Takie połączenie prowadzi do powstania osadu czy wytrącania soli wapnia.

Ceftriakson wykazuje niezgodności z takimi lekami jak:

  • aminoglikozydy,
  • amskaryna,
  • flukonazol.

Podawanie diklofenaku niekiedy może doprowadzić do zwiększonego wydalania ceftriaksonu z moczem. Z kolei stosowanie probenecydu może skutkować zahamowaniem wydalania antybiotyku wraz z żółcią.

Ceftriakson może nasilać działanie przeciwzakrzepowe acenokumarolu, a w przypadku heparyny nasilać jej działanie i potęgować ryzyko krwawień. Ponadto antybiotykoterapia może poskutkować osłabieniem właściwości leczniczych diazepamu.

 

Bibliografia

  1. “>

Bibliografia

Zobacz też:

enoksaparyna.pl

Najnowsze poradniki: