Wiele produktów leczniczych występuje w kilku postaciach, co pozwala lekarzom zaproponować pacjentom najdogodniejszy sposób podania. Jednak część leków przejawia w tej kwestii ograniczenia. Czy ceftriakson to preparat, który można podawać doustnie?
W jakich postaciach występują leki z ceftriaksonem?
Leki zawierające ceftriakson (np. Ceftriaxone Tyrol Pharma) występują w formie proszku, który wykorzystuje się do sporządzania roztworu do wstrzyknięć, możliwego do użycia w celu wykonania:
- infuzji dożylnej,
- wstrzyknięcia domięśniowego.
Dlaczego ceftriakson jest podawany drogą pozajelitową?
Leczenie przy użyciu ceftriaksonu wyklucza możliwość podawania tego antybiotyku drogą doustną. Wynika to z tego, że antybiotyk nie ulega wchłanianiu z przewodu pokarmowego. Ceftriakson nie jest co prawda metabolizowany, ale naturalna mikroflora bakteryjna jelit może prowadzić do przekształcenia antybiotyku w nieaktywne metabolity. Lek podawany domięśniowo lub dożylnie pozwala na przeniknięcie do większości tkanek i płynów ustrojowych, a to ma niezwykle istotne znaczenie w przypadku leczenia ciężki zakażeń bakteryjnych – przede wszystkim bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Podawanie ceftriaksonu – istotne wskazówki
W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Cetriaxone Tyrol Pharma) zawarte są cenne informacje na temat sposobu podania leku. Przede wszystkim dawkowanie i rodzaj aplikacji są nierozerwalnie związane z wiekiem i aktualnym stanem pacjenta, lokalizacją infekcji bakteryjnej, stopnia wrażliwości występującego szczepu bakterii.
Infuzja powinna być wykonywana bezpośrednio do żyły lub przy użyciu drenu pozwalającego na wlew dożylny. Ceftriakson wstrzykuje się stopniowo i powoli – przeważnie minimum od 2 do 4 minut.
Należy pamiętać, iż ceftriaksonu nie należy podawać w połączeniu z preparatami wapnia, nawet poprzez osobne linie do infuzji. Może to bowiem powodować wytrącanie osadu soli wapnia, co może prowadzić do poważnych powikłań.
Domięśniowe zastrzyki z ceftriaksonem są znacznie rzadsze i tylko wówczas, gdy ilość korzyści przewyższa potencjalne zagrożenia. Iniekcja domięśniowa jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży, matek karmiących piersią oraz u niemowląt. Ceftriakson przed wstrzyknięciem musi zostać przygotowany w roztworze chlorku lidokainy – głębokiej iniekcji należy dokonać w mięśnie pośladkowe wielkie.