Wybuch epidemii koronawirusa spowodował, że naukowcy rozpoczęli badania nad znalezieniem skutecznego sposobu do walki z istniejącym patogenem. W międzyczasie pojawiały się informacje o stosowaniu różnych produktów leczniczych, które mogą okazać się pomocne w łagodzeniu objawów. Czy w farmakoterapii COVID-19 warto stosować leki zawierające ceftriakson?
COVID-19 – co to za choroba i jakie są jej objawy?
Przyczyną rozwoju COVID-19 jest infekcja wirusem SARS-CoV-2, która może nastąpić wskutek bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przebywania w miejscu objętym epidemią lub pracy w placówkach medycznych, gdzie przetrzymywano lub leczono osoby z potwierdzoną obecnością koronawirusa. COVID-19 to choroba powodująca dolegliwości związane z układem oddechowym, której objawy są początkowo łagodne i z czasem ulegają nasileniu.
Głównymi symptomami zarażenia się SARS-Cov-2 są duszności, (przeważnie suchy) kaszel, gorączka. Problemowi mogą jednak towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, często kojarzone z innymi chorobami zakaźnymi układu oddechowego np. bóle głowy i gardła, uczucie rozbicia, bóle mięśniowo-stawowe, a nawet zapalenie płuc.
Ceftriakson – co to za lek i kiedy go stosować?
Ceftriakson to lek będący cefalosporyną trzeciej generacji, co oznacza, że należy do grona antybiotyków. W związku z tym leki z ceftriaksonem wykazują właściwości bakteriobójcze – podawanie antybiotyku prowadzi do zahamowania procesu syntezy ściany komórkowej bakterii.
Wedle informacji zawartych w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Ceftriaxone Actavis), leki zawierające ceftriakson wykorzystuje się w przypadkach ciężkich zakażeń, które są spowodowowane drobnoustrojami wrażliwymi na ten antybiotyk. Ceftriakson podawany jest drogą parenteralną. Antybiotyk ten jest stosowany w przypadku zapalenia płuc czy bakteryjnego zapalenia opon mózgowych.
Ceftriakson a leczenie COVID-19 – czy to ma sens?
W Charakterystyce Produktu Leczniczego nie widnieje informacja, aby ceftriakson był rekomendowany do użycia w przypadkach COVID-19. Choroba ta ma podłoże wirusowe, co oznacza, że stosowanie antybiotyku okaże się nieskuteczne, ponieważ antybiotyki nie mają działania przeciwwirusowego.
Ceftriakson bywa stosowany w sytuacji, gdy osoby chorujące na COVID-19 będą borykać się z problemem wtórnych nadkażeń bakteryjnych, wywołanych przez bakterie wrażliwe na ten antybiotyk, powodujące m.in. zapalenie płuc.
Bibliografia