W zdecydowanej większości przypadków produkty lecznicze charakteryzują rozmaite przeciwwskazania do ich użycia. W jakich przypadkach niewskazane jest stosowanie ceftriaksonu? W jakich przypadkach jest on przeciwwskazany?
Jakie są przeciwwskazania do użycia ceftriaksonu?
Część leków ma kilka przeciwwskazań, w przypadku innych lista jest niezwykle długa i może zawierać wręcz kilkadziesiąt pozycji. Dokładne informacje dotyczące przeciwwskazań farmakoterapii ceftriaksonem znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Cefitraxone Actavis).
Jednym z podstawowych przeciwwskazań do stosowania ceftriaksonu jest nadwrażliwość pacjenta na ten lek bądź jakikolwiek inny składnik pomocniczy zawarty w preparacie. Niemniej jednak problem nadwrażliwości nie ogranicza się wyłącznie do ceftriaksonu. Osoby nadwrażliwe na antybiotyki beta-laktamowe również nie mogą stosować tego leku. Ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z nadwrażliwością na leki z grona penicylin, gdyż istnieje ryzyko krzyżowej reakcji alergicznej.
Ceftriakson jest niewskazany leczenia noworodków i wcześniaków ze zdiagnozowaną hiperbilirubinemią. Włączenie leku zwiększa ryzyko rozwoju encefalopatii bilirubinowej, co stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
Leczenie ceftriaksonem jest przeciwwskazane u:
- wcześniaków do momentu skorygowania 41 tygodnia życia (tygodnie ciąży + życia)
- noworodków urodzonych o czasie (tj. do 28 dnia życia), u których zdiagnozowano m.in. żółtaczkę, kwasicę lub niedobór albumin we krwi. Ponadto niezalecane jest podawanie ceftriaksonu noworodkom, które wymagają dożylnego leczenia lub infuzji wapniem.
Ceftriakson może być wstrzykiwany domięśniowo, a do tego celu wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik roztwór lidokainy. Z tego powodu ceftriakson podawany domięśniowo jest przeciwwskazany dla dzieci poniżej 2. roku życia, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, a także dla wszystkich osób wykazujących nadwrażliwość na lidokainę, lub gdy występują inne przeciwwskazania do jej użycia.