Kiedy stosuje się ceftriakson?

 

Leki należy podawać wyłącznie w określonych przypadkach. Dzięki temu produkt leczniczy pozwoli na skuteczne przeciwdziałanie występującym objawom oraz ułatwi choremu powrót do zdrowia. Kiedy należy stosować leki zawierające ceftriakson? Na czym polega jego działanie?

Jak działa ceftriakson?

Ceftriakson to lek z grupy antybiotyków (cefalosporyn III generacji), co oznacza, że ma właściwości przeciwbakteryjne. Działanie ceftriaksonu jest związane z procesem hamowania syntezy ścian komórkowych bakterii, a to pozwala na ograniczenie dalszego rozwoju infekcji, gdyż zahamowanie syntezy ściany komórkowej prowadzi do śmierci komórki.

 

Ceftriakson – wskazania

Preparaty z ceftriaksonem są rekomendowane w leczeniu zakażeń wywołanych przez szczepy wrażliwe na jego działanie. Ceftriakson jest podawany w formie wstrzyknięć domięśniowych lub infuzji dożylnych; stosuje się go w przypadku infekcji wymagających leczenia pozajelitowego.

Wskazania do użycia ceftriaksonu to:

  • posocznica,
  • zapalenie płuc,
  • zakażenie kości lub stawów,
  • zakażenie skóry lub tkanek miękkich,
  • bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Antybiotyki zawierające ceftriakson mają też zastosowanie w profilaktyce zakażeń okresu okołooperacyjnego – zwłaszcza u pacjentów, którzy są szczególnie narażeni na ciężkie zakażenia pooperacyjne. Ponadto ceftriakson podaje się pacjentom cierpiącym na COVID-19, u których wystąpiło nadkażenie bakteryjne wywołujące zapalenie płuc.

 

Ceftriakson u dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią

Warto zaznaczyć, że ceftriakson jest rekomendowany do użycia w przypadku infekcji bakteryjnych dorosłych, osób w podeszłym wieku, dzieci, niemowląt i noworodków. Wówczas zmienia się sposób dawkowania antybiotyku. Ceftriakson podawany domięśniowo jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, karmiących piersią i niemowlaków. Infuzje dożylne podczas ciąży i laktacji wymagają szczególnej ostrożności – wykonuje się je wtedy, gdy liczba korzyści dla matki przewyższa zagrożenie dla płodu.

 

Jakie szczepy bakteryjne są wrażliwe na ceftriakson?

Wśród bakterii wrażliwych na działanie ceftriaksonu wymienia się głównie:

  • bakterie Gram-ujemne tlenowe
    • m.in. Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Neisseria meningitidis, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Providencia spp., Salmonella spp.
  • bakterie Gram-dodatnie tlenowe
    • m.in. Staphylococcus aureus (MSSA), Streptococcus agalactiae, Streptococcus bovis, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae
  • bakterie Gram-dodatnie beztlenowe
    • Peptococcus niger, Peptostreptococcus spp.

Dokładny wykaz szczepów bakteryjnych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

enoksaparyna.pl

Najnowsze poradniki: